Przerwa na lunch: Czekoladowa rozgwaizda.


Potrzebne składniki: 
- 300 ml letniego mleka
- 8 g suchych drożdży
- łyżka cukru
- 2 jajka (oddzielamy białka od żółtek)
- szczypta soli
- 450 g mąki pszennej
- 2 łyżki rozpuszczonego masła
- 70 g cukru pudru
- czekolada mleczna 150 g
- 2 łyżki śmietany 18%


Przygotowanie:
Do letniego mleka wsypujemy drożdże i łyżkę cukru. Mieszamy i odstawiamy rozczyn na 15 min.
Mąkę przesiewamy w osobnej misce, dodajemy cukier puder, szczyptę soli, 2 żółtka oraz roztopione masło. Na koniec dodajemy gotowy rozczyn i wszystko dokładnie mieszamy i wyrabiamy ciasto przez 5-6 minut. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 45 min do wyrośnięcia. 

Czekoladę roztapiamy w kąpieli wodnej i dodajemy śmietanę. Mieszamy.Wyrośnięte ciasto wyrabiamy ok. 1-2 min i dzielimy na 4 części. Każdą z nich wałkujemy na cienkie płaty. Do pierwszego przykładamy obręcz od tortownicy, aby zaznaczyć koło, które wypełnimy roztopioną czekoladą. Powtarzamy to z drugim i trzecim płatem. Płaty nakładamy na siebie tak, aby warstwy czekolady były równo nałożone. Ostatni płat nakładamy na resztę i na niego już nie nakładamy czekolady.
Następnie nakładamy obręcz i odcinamy zbędne krawędzie ciasta. 


Na środek ciasta stawiamy szklankę i resztę kroimy od szklanki do krawędzi na wąskie paski. Następnie łapiemy za dwa paski i wykręcamy je dwa razy do zewnątrz. I tak powykręcane ciasto smarujemy białkiem jajka i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 20 min.

Smacznego!

Patrycja.
0 komentarze:

Publikowanie komentarza