Każdy świętuje Air Max Day jak może - recenzja Nike Air Max 90 Ultra Superfly T

To powinno wyglądać inaczej, no ale siła wyższa.


Gdy nie mieszkasz w Warszawie omija Cię wiele fajnych wydarzeń. Gdy masz ostre zapalenie gardła omija Cię wszystko, niezależnie od miejsca, w którym mieszkasz bądź nie. Jedyne co Cię nie omija to katar, przyjmowanie leków 3 razy dziennie i ból głowy. Chorowanie nie jest dla mnie, a mimo to dostałem przed świętami taki pakiecik. Odmówić nawet jak nie wypada to zbytnio się też nie da, więc siedzę  w łóżku całe dnie. #imprezażycia

Mimo mojej nieobecności na imprezie Air Max Day, Nike postanowiło dać mi mały prezent urodzinowy. To jest piękne. Ktoś ma urodziny, a Ty dostajesz prezenty. I to nie byle jakie. Tak więc, gdy wszyscy dziś (26.03) celebrują dzień Air Maxów w WSS, ja imprezuję solo pisząc Wam o projekcie jednego z trzech legendarnych członków ekipy HTM, Tinkera Hatfielda. To ten gość właśnie zaprojektował takie klasyki jak Air Max 1, Air Max 90, czy poniektóre Jordany. Dokładniej od III do IX to jego dzieło. I tak, to jego imię jest tytułem utworu Wudoe. Wraz z Hiroshim Fujiwarą oraz Markiem Parkerem tworzą zespół projektowy HTM. W ramach Air Max Day, każdy z nich opracował swój unikalny model buta Air Max. Tinker wybrał model Air Max 90, który zresztą sam zaprojektował i nadał mu zupełnie nowego wymiaru. Oto Nike Air Max 90 Ultra Superfly T.

Otwieram pudełko i trochę z sentymentem wyciągam 90tki. Są inne niż te, w których jeszcze kilka lat temu przemierzałem kraj startując w contestach, czy prowadząc warsztaty taneczne. Ku mojemu zdziwieniu ten model od Tinkera jest strasznie lekki. Tak bardzo bardzo lekki, w porównaniu do klasycznych 90tek. Głównym powodem jest zastosowanie wydrążonej podeszwy środkowej z technologią Ultra. Drugim aspektem zmniejszającym masę buta jest cholewka wykonana w technologi Flyknit. To już zupełnie inny but. Cholewka pracuje zdecydowanie bardziej. 
Projektant w wypowiedzi odnośnie tego buta poruszył kwestię podejścia do projektowania:
"Nie chcę być wyłącznie kolorystą czy arbitrem stylu. Gdy dostanę propozycję zaprojektowania nowego modelu Air Max, na pewno go zmienię. Zastosuję w nim jakieś dodatkowe technologie."
Stąd Flyknit i podeszwa Ultra. Stąd też skapretowy kołnierz, który Nike wykorzystuje w butach piłkarskich Mercurial Superfly. Gdy pierwszy raz zobaczyłem zdjęcia tego buta w sieci, krótka myśl pojawiła się w mej głowie „NIE”. Ale mając świadomość, że zrobił to typ, który przecież zaprojektował tyle genialnych butów, czułem że w bucie tym nie ma przypadków. 

Może gdyby był czarny był by lepszy? Lecz gdyby taki miał być, z pewnością Hatfield takim by go stworzył. Kolory czerwieni, bieli i niebieskiego odnoszą się do kolorystyk flag USA oraz Francji - państw, które mają ogromne znaczenie w życiu projektanta. 
I jak tak patrzę na tego buta po raz któryś, podrzucam go i obracam, to nabieram szacunku do projektu jeszcze bardziej. Ma on w sobie coś, czego zdjęcia internetowe na białym tle kompletnie nie oddają. To trochę jak z 95. Są tak brzydkie, że aż zajebiste.

Projekt Nike Air Max Ultra Superfly T to zaledwie jedna z propozycji Nike na Air Max Day. Zobacz co jeszcze się wydarzyło:

No i happy Air Max Day 2016!

.zulu kuki0 komentarze:

Publikowanie komentarza