Jeszcze raz powiedz MORO...

Poprawiałem. Odpuszczałem sobie. Później kolejny repeat sytuacji. Ale muszę to napisać, tak dla świętego spokoju.
 
  
Artykuł oryginalnie został opublikowany na www.exxist.pl ale w obawie, że nie każdy z Was tam zaglądał, publikuję go także tu.

Wiesz, że chcę Ci to powiedzieć, ale zanim to zrobię zadam Ci pytanie. Jedno. Albo kilka.
Powiedz mi proszę, czy każdy samochód, który jeździ po drodze to Dacia? Każdy kawał mięsa to kotlet schabowy? Jak wrzucasz kolejne zdjęcie na Instagram i tym razem nie zrobiłeś go sobie to też nazywasz je selfie? Mógłbym tak bez końca zadawać Ci te głupiutkie pytania. Lubię takie. Zdecydowanie bardziej niż ignorancję.
 
dacia-1300-4-c907a51bc5390d41f74,750,470,0,0
 
Ja wiem, że u nas tak sobie można mówić „a bo tak się przyjęło” i na nowe Air Maxy kolegi rzucić komentarzem „fajne adidasy”. U nas wszystko można. Tylko czemu akurat wszystko to, co w jakiś sposób funkcjonuje poza prawami logiki i poprawnością terminologiczną? Czemu nie zawołasz na każdego fajnego buta sportowego „ale fajne swooshaki”? No i pytanie główne dzisiejszego odcinka:
 
CZEMU NA KAŻDY MILITARNY WZÓR, KTÓRY POJAWI SIĘ W ZASIĘGU TWOJEGO WZROKU MÓWISZ „MORO”?!?!
 
Czy Ty typie, w ogóle wiesz co to jest moro? To co zapewne widziałeś przed chwilą to jakiś kamuflaż. Tak, taki militarny wzór, który ma swoją konkretną nazwę. Jeśli patrzysz na ten najczęściej ekspoatowany jest to zapewne woodland. O taki.
 
2000px-US_Woodland_pattern.svg
 
Moro to też nazwa konkretnego kamuflażu i do woodlanda mu daleko. Ale żebyś się poczuł miło, powiem Ci, że moro to polski kamuflaż. Jego oficjalne oznaczenie to WZ 68 i wygląda tak.
 
Nadruk_MORA_Policja-2
 
A wiesz komu dedykowany był ten kamuflaż? Sądzę, że nie bo gdybyś wiedział to byś rzadziej wypowiadał te 4 litery z takim entuzjazmem. Notuj typie.
 
Kamuflaż WZ 68 (moro lub mora) używany był w latach 1968-89. Występował on w kilku kolorach w zależności od służby, dla której był przeznaczony. Plamki w kolorze zielonym przeznaczone były dla wojsk lądowych (w tym MSW Wojska Nadwiślańskie oraz Wojska Ochrony Pogranicza).
 Nadruk_MORA_WP_WLąd
 
Czarnymi plamkami charakteryzowały się mundury Wojsk Lotniczych, WOPK oraz Marynarki Wojennej.
 
Nadruk_MORA_WP_WLOP-2
 
Ciemnobrązowe, większe plamki służyły Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.
 
Nadruk_MORA_Straż
 
No i najciekawsze. Niebieski kolor plamek przeznaczony był dla Milicji Obywatelskiej, ZOMO, Policji oraz Służby Więziennej.
 
Nadruk_MORA_MO_niebieski
 
Więc typie jakie moro ja się pytam? Jaka Dacia? Jaki schabowy? Jeśli dalej nie ogarniasz, że temat jest trochę bardziej złożony, odpal sobie link poniżej i zobacz część kamuflaży tego świata.
 
 
.zulu kuki

0 komentarze:

Publikowanie komentarza