Dowiedz się jak powstał Sneaker Kalendarz 2016

Uciąłem sobie krótką pogawędkę z Petero - człowiekiem, który od 2 lat tworzy kalendarz "od sneakerheadów dla sneakerheadów".


Lubię zajawkowych ludzi. I nieważne czym określa się taka zajawka, ważne jest to ile ktoś wkłada w to energii. Petero pasjonuje się kicksami, dlatego też postanowił stworzyć kalendarz dla ludzi, którzy tak jak on, cenią sobie dobry but. Koniec spojlerów. Czas na wywiad.


ZK: Skąd pomysł by zrobić butowy kalendarz?

PETERO: Pomysł narodził się w 2 lata temu. Nie było jeszcze wtedy takiego kalendarza u nas w Polsce. Pomyślałem, że fajnie byłoby mieć coś takiego przez cały rok koło siebie - co miesiąc inny but.
Podstawowym założeniem było pokazanie butów, jako głównego bohatera. Projekt powstał w celu promowania kultury Sneakers w Polsce. Ideą całego projektu jest hasło - od sneakerhedów dla snekarhedów.
Sam, od dłuższego czasu, zbieram sportowe buty. Przy okazji fotografując to, co mam dziś na nogach. Pamiętam jak w 2011 roku moje zdjęcie znalazło się w kalendarzu wydanym przez niemiecki oddział New Balance. Od tamtego czasu miałem w głowie, żeby zrobić coś takiego u nas.

ZK: Jak wyglądało wydawanie pierwszego? 

PETERO: Zanim zacząłem robić coś w temacie wydania kalendarza, przeprowadziłem ankietę - głównie na forum HYPE5. Takie rozpoznanie rynku, czy w ogóle ktoś byłby zainteresowany kupnem takiego kalendarza. Oczywiście odzew był pozytywny i wiele osób zadeklarowało, że chętnie by go zakupiło. Użytkownicy forum HYPE5 mogli zgłaszać swoje zdjęcia, a przy pierwszej edycji przesłano ich ponad 100.
Projektem i produkcją kalendarzy zajmuję się samodzielnie. W całości są finansowane przeze mnie. Nie mam sponsorów. Jest to mój świadomy wybór, ponieważ mam wpływ na ostateczny wygląd. Nie muszę iść na kompromisy, aby wszyscy byli zadowoleni. Aczkolwiek, gdyby przy następnej edycji zgłosił się ktoś z fajnym pomysłem zastanowiłbym się i rozważył warunki współpracy. Z połączenia sił może powstać coś nowego, coś co zainteresuje szersze grono odbiorców.


ZK: Na jakiej podstawie wybierałeś zdjęcia do kalendarza?

PETERO: Do edycji na rok 2016 przejrzałem wszystkie swoje zdjęcia kicksów i wyselekcjonowałem te najlepsze według mnie. Tym razem wprowadziłem nową formę graficzną - motyw trójkątów, która dodatkowo ożywiła fotografie. Nie chcę żeby kolejne edycje powstawały według wcześniej stworzonego schematu.

We wcześniejszych edycjach w wyborze zdjęć nie decydowała wielkość kolekcji oraz znajomość 
w środowisku Sneakerheadów. Ważne były m.in. model buta, przemyślana kompozycja oraz jakość zdjęcia. Brałem również pod uwagę dopasowanie kolorystyki fotografii do pory roku.
W przypadku pierwszego kalendarza większość zdjęć wybierałem samodzielnie. Dwa miesiące wybierali pracownicy sklepu City-Shop oraz użytkownicy forum HYPE5. Natomiast przy zeszłorocznej edycji zdjęcia były wybierane przez ekipę We Run Warsaw i pomagali mi w tym Dan oraz Pytson.

Dosyć dużym problemem jest jakość zdjęć. Wiele osób robi dobre fotki swoich butów, jednakże nie można ich wykorzystać w kalendarzu. Ich jakość po wydrukowaniu jest bardzo słaba. Przemyślana kompozycja, fajny model buta oraz dobry kadr przegrywają z niedostateczną ilością pikseli. To nie jest kwestia sprzętu fotograficznego, bo nawet telefonem można zrobić wystarczającej jakości zdjęcie. Mój apel - pamiętajcie, zapisujcie zdjęcia w oryginalnym formacie, a nie tylko w tym na społecznościówki!


ZK: Jak projekt się przyjął?

PETERO: Głównie pojawiały się bardzo pozytywne opinie. Super kalendarz - wykonanie, jak i sam pomysł.
Ludzie chętnie robili zdjęcia swoich egzemplarzy, wrzucali na Instagrama oraz tagowali #sneakerkalendarz 
Chociaż pojawiły się głosy, że kalendarz jest mało funkcjonalny, bo tylko do powieszenia na ścianę. Niestety nie da się wszystkim dogodzić. A produkcja kalendarza w kilku wersjach jest w tej chwili poza zasięgiem, głównie z finansowego powodu. Chociaż kto wie, co będzie w przyszłym roku...
Kilka egzemplarzy powędrowało również za naszą zachodnią granicę, do Niemiec. Cieszy mnie to, że trafiły m. in. do Solebox Berlin, Overkill, portalu eukicks.com i kilku niemieckich sneakerheadów.


ZK: Hejty odnośnie wybranych butów też się pojawiały?

PETERO: Zdarzały się :) A to komuś nie podobała się jakaś jedna para w całym kalendarzu. A to za mało jordanów, czy za mało hajpowe buty czytaj: sztosy :) Jednak zarówno przy pierwszej, jak i drugiej edycji, gdy kalendarz składał się z nadesłanych zdjęć, starałem się aby pojawiały się zarówno biegówki oraz buty do kosza. Przekrój tego co się kolekcjonuje. Żeby nie dominowała jedna marka, czy typ butów.

ZK: Mimo, że jeszcze jesteśmy przed 2016, to pytanie czy 2017 jest już w planie?


PETERO: Już o tym myślę. Co zrobić, aby był ciekawszy niż ostatnie trzy. Może nowy format? Może jakaś współpraca? Może projekt, który wyszedłby poza granice kraju? Niech to pozostanie niespodzianką. A czas pokaże co z tego wyniknie.

Kalendarz możesz zamówić emailowo pisząc na sneaker.kalendarz@gmail.com

Petero na Instagramie: @petero

.zulu kuki0 komentarze:

Publikowanie komentarza