Dlaczego świat mody tak mocno jara się tym co robi Gosha Rubchinskiy?

Bo nie da się ukryć, że jest wokół niego sporo zamieszania.Zastanawiam się mocno. Może to dlatego, że obraz post-sowieckiej Rosji jaką prezentuje w swojej twórczości ГОША РУБЧИНСКИЙ, jest tak bardzo nieznany dla świata zachodniego, że aż egzotyczny i fascynujący? A może dlatego, że dzięki niemu mogą zobaczyć w opcji innej niż ta polityczna. Nie wiem. Ja mam kilka powodów by darzyć go szacunkiem.

_____________________


1. Jego sukces skierował oczy świata mody na Rosję. Lecz to nie jest tak, że Gosha równa się cała moda w Rosji. Są też inni, warci uwagi projektanci, którzy prezentują swoje wizje mody rosyjskiej. Bez wątpienia jednak ogromny popyt na Rubchinskiy’ego zwiększył zainteresowanie na produkty z tego regionu świata. Szczerze chciałbym by i w naszym kraju pojawiła się taka postać, która tak mocno zaznaczy obecność Polski i naszej kultury w świecie mody.

_____________________


2. Gosha nie jest projektantem. Przynajmniej sam uporczywie się tego trzyma. Poza kolekcjami ubrań, spod jego nazwiska wychodzą także filmy oraz zdjęcia. I to nie byle jakie zdjęcia. Dlatego łatwiej mu określać siebie fotografem, niż projektantem.

_____________________


3. Jego projekty nie są po to, by Ci się podobać. Więc nawet jeśli Ci się nie podobają to nie ma to dla artysty takiego znaczenia. Jego główną motywacją jest przedstawianie własnych wizji w różnej formie. Więc gdy widzisz jakiś projekt sygnowany jego nazwiskiem i zastanawiasz się czy Ci się podoba, wiedz że on się nad tym nie zastanawiał czy trafi w Twoje gusta. A mi bardzo imponuje takie podejście. I nie chodzi o to by mieć w dupie swojego klienta, bo całkowicie nie w tym rzecz. Jednak twórczość przekłada się nad dopasowywanie do upodobań klientów. Mimo, że projekty przynoszą spore dochody, próba sił w modzie była mocnym ekspeymentem i nadal nim pozostaje.

_____________________


4. Moda sama w sobie nie ma tu znaczenia. Znaczenie mają ludzie. Młodzi ludzie mieszkający w Rosji, bo to oni są główną inspiracją twórczą Rubchinskiy’ego. I nie działa to na zasadzie „muszę zrobić coś co łykną młodzi, popatrzę na nich i coś stworzę”. Gosha to część tej młodej energii Rosji. Bardzo mocno zaangażowany w środowisko deskorolkowe, mimo że sam raczej nie jeździ już tak aktywnie, obraca się wśród skate’ów jak równy z równym. Tu nie ma miejsca na złoto i błyskotki. No chyba, że tak zdecyduje środowisko.

_____________________


5. Jego twórczość to wiadomość do świata. Wiadomość, która ma pomóc Ci zrozumieć miejsce, w którym żyje i tworzy. Miejsce, z którego jest dumny. Kolekcja na sezon wiosna/lato, której nazwa odnosi się do tytułu książki Orwella, zainspirowała mnie by zapoznać się z treścią pozycji „Rok 1984”. Mimo różnych klimatów politycznych Rosji z resztą świata, Rubchinskiy chce swoimi pracami pokazać piękno kultury rosyjskiej, której ludzie mogą nie dostrzegać i nawet nie chcieć odkrywać ze względu na wyżej wspomniane niechęci polityczne.

_____________________


6. Sezonowymi pokazami swoich kolekcji także udowadnia, że młodzieżowe środowisko jest dla niego ważniejsze niż świat mody. Dlatego też, w jego pokazach najczęściej występują bardzo młode osoby, które często nie mają żadnego powiązania ze światem modelingu i luksusowych marek._____________________

Nie zdziwię się jeśli mój artykuł może być dla Ciebie jedną z pierwszych styczności z nazwiskiem Rubchinskiy. Brak dostępu jego projektów na polskim rynku z pewnością nie wpływa tu na popularność. Nie mniej jednak na całym świecie większość rzeczy wyprzedaje się w mgnieniu oka i jest to dla mnie fascynującym zjawiskiem.

.zulu kuki


0 komentarze:

Publikowanie komentarza