Bydgoszcz edukuje! Relacja z Hip Hop Knowledge Spot.

Do Bydgoszczy zawsze chętnie wracam. Nie bez powodu.
Mimo, że nigdy tu nie mieszkałem, energia która towarzyszy tutejszym wydarzeniom, sprawia że czuję się jak w domu. "Tam dom twój gdzie serce twoje" mówią. A moje zawsze pompuje więcej krwi tu. Może to dlatego, że są tu ludzie, którzy chcą chłonąć wiedzę? A może dlatego, że są tu ludzie, którzy są maksymalnie oddani tej pierwszej grupie, organizując dla nich różne wydarzenia? Pewnie jedno i drugie. W Bydgoszczy bywałem już wielokrotnie prowadząc dla ludzi warsztaty taneczne oraz spotkania na temat kultury Hip Hop. I jak przy tych drugich to ja opowiadałem, tym razem przyjąłem rolę wodzireja. No prawie.

Osobami, które grały pierwsze skrzypce byli reprezentanci różnych sztuk artystycznych, które klasyfikuje się łącznie jako elementy kultury Hip Hop. Jako pierwszy zaczął Zayda, opowiadając o historii i tajnikach stylu tanczenego Locking. Zayda to dobry wariat, którego już kiedyś widziałem w akcji, w trakcie pewnego projektu, gdzie obaj byliśmy instruktorami. Porządna dawka wiedzy połączona z jeszcze większą dawką energii. Następnie z form ruchowych, przeszliśmy do tych najbardziej werbalnych. Mełcin poprowadził swój warsztat na temat rapu, dzieląc zarówno na historię samego zjawiska jak i historię oraz zasady freestyle'u. By zobrazować to lepiej zaprosił z publiki najmłodszych uczetników, by na chwilę wcielili się w rolę raperów.Kolejnym elementem było graffiti. Historię, zasady jak i własną przygodę przybliżył wszystkim Pain. Poza historią na świecie, zaprezentował także lokalne prace oraz odpowiedział na wiele (czasem trudnych) pytań publiczności.
Ponownie scenę oraz mikrofon przejęli reprezentanci środowiska tanecznego. Pierwszy z nich, bboy Kosa przybliżył zasady oraz najważniejsze sylwetki w breakingu. A zaraz po nim Sheva w bardzo żywy i humorystyczny sposób wyjaśnił ludziom na czym polega popping, skąd się wziął i komu to zawdzięczamy. Następnie opowiedział o stylu Hip Hop Dance. 
Ostanim elementem był DJing. Według mnie jak i wielu osób, najważniejszy w historii hiphopowego świata. Do poprowadzenia tego elementu, zaproszony został DJ Paulo z B.O.K. Kilka dni przed wydarzeniem Paulo zadzwonił do mnie, byśmy w fajny sposób połączyli siły i poprowadzili tę część wspólnie. Tak więc na początek on opowiedział o samym zapisie dźwięku, a po tej części ja opowiedziałem o głównych postaciach i historii turntablismu oraz scratchu. W trakcie moich opowiadań Paulo wspierał mnie na gramofonach, dzięki czemu dużo łatwiej było zobrazować ludziom to o czym mówię. Oczywiście nie zabrakło też showcase'u w wykonaniu DJ'a oraz możliwości "poszurania" czarną płytą.
I na koniec o tych, o których często się zapomina. Sam zorganizowałem w swoim życiu nie mało wydarzeń i wiem ile trzeba się namęczyć niejednokrotnie, by wszystko zagrało tak jak trzeba. O tych ludziach po wydarzeniu mówi się mało, bo przeważnie siedzą gdzieś z boku, czuwają by wszystko poszło zgodnie z planem, nie wyświetlają się. Ale ostatecznie to im powinno się dziękować najbardziej, za to że miało się możliwość przyjść na wydarzenie, czegoś dowiedzieć czy dobrze  się bawić. To wydarzenie zorganizowali Lena oraz Mateusz ze stowarzyszenia 5 Element. Dla takich ludzi wieczny szacunek. A jak jesteś sam w domu to i hałas możesz zrobić przed monitorem.

Lepiej bądź na bieżąco z ich działaniami: 5element.in

Zdjęcia: warlinski.com

.zulu kuki0 komentarze:

Publikowanie komentarza