10 filmów na temat kultury Hip Hop, z okazji jej 41 urodzin (by Universal Zulu Nation)

Znasz wszystkie?

Historia kultury Hip Hop ma wiele wersji i wielu ojców. I jak ciężko zrobić dokładne badanie na ojcostwo, a sporo materiałów „genetycznych” przekazuje wykluczające się wzajemnie informacje, tak wersja wydarzeń kultywowana od lat przez organizację Universal Zulu Nation, wydaje się być wszystkim najbardziej znana. 12 listopada jest dniem, w którym w tym roku celebrujemy 41 urodziny kultury Hip Hop i 42 urodziny tejże organizacji. Z tej okazji wybrałem dla Was 10 pozycji filmowych związanych z Hip Hopem, które warto sprawdzić.

1. 80 BLOCKS FROM TIFFANY'S (1979) reż. Gary WeisJeden z moich ulubionych filmów. Nie opowiada o historii kultury Hip Hop, za to pokazuje codzienne życie ulicznych gangów na Południowym Bronxie w latach 70tych. Czyli czasie i miejscu, w którym rodził się Hip Hop.

_________________________________________________

2. FLYIN CUT SLEEVES (1993) reż. Henry Chalfant/Rita Fecher
Drugi film o podobnej tematyce. Końcówka lat 60tych i początki lat 70tych na ulicach Bronxu. Inne spojrzenie na życie i problemy wśród młodzieży zaangażowanej w uliczne gangi.

_________________________________________________

3. WILD STYLE (1983) reż. Charlie Ahearn
Pierwszy fabularny film obrazujący Hip Hop w trakcie swoich początków. Niesamowita rzecz i mocna dawka historii. Aktorami byli młodociani artyści, którzy w większości grali samych siebie. Wśród nich takie postacie jak: Busy Bee, Grand Mixer DXT, Grandmaster Flash, Lee, Fab 5 Freddy, Crazy Legs i inni.

_________________________________________________

4. STYLE WARS (1983) reż. Tony Silver/Henry Chalfant
Pierwszy film dokumentalny poświęcony tematyce graffiti w Nowym Jorku. W produkcji udział biorą takie legendy jak Dondi, Skeme, Seen czy Iz the Wiz.

_________________________________________________

5. BEAT STREET (1984) reż. Stan LathanPierwsza produkcja z większym budżetem, co widać po jakości filmu. Mimo wielu fikcyjnych postaci, pojawiło się także wielu prawdziwych artystów hiphopowych. Bardzo przyjemny dla oka obrazek, a wśród scen między innymi legendarna bitwa pomiędzy Rock Steady Crew i New York City Breakers, w klubie Roxy.

_________________________________________________

6. Rhyme & Reason (1997) reż. Peter Spirer
Film głównie skoncentrowany na rapie. Twórca przeprowadził wywiady z ponad 80 artystami, czerpiąc wiedzę i punkt widzenia zarówno od oldschoolowych graczy, jak i osób tworzących scenę w tamtych czasach (do 1997). Jeden z ostatnich materiałów, w którym pojawia się Notorious BIG.

_________________________________________________

7. 5 Sides of a coin (2003) reż. Paul Kell
Tytuł filmu odnosi się do 5 elementów kultury Hip Hop: Rap, DJing, Graffiti, Breakin oraz Beatbox. Każdemu z tych elementów, autor poświęca osobny rozdział, uzupełniony wywiadami z ludźmi reprezentującymi różne sceny kultury hiphopowej.

_________________________________________________

8. Scratch (2001) reż. Doug Pray
DJing to ten element, kultury Hip Hop, który pociągnął (podobno) cały movement w przód. Dlatego w top 10 nie mogło zabraknąć obszernego materiału na temat DJ's, rozwoju turntablismu oraz kolekcjonowania winylowych płyt. Scratch to pozycja obowiązkowa, niezależnie od tego czy gramofony Cię interesują czy też nie.

_________________________________________________

9. Do The Right Thing (1989) reż. Spike Lee
Jeden z moich ulubionych filmów zarówno jeśli chodzi o Nowy Jork, jak i Hip Hop, oraz twórczość Spike Lee. Głównym problemem filmu jest społeczeństwo Afroamerykańskie i wszechobecny rasizm na Brooklynie, przedstawiony w charakterystycznym dla reżysera stylu. Odpal, nie pożałujesz.

_________________________________________________

10. Art Of Rap (2012) reż. Ice-T
A co gdyby to raper stworzył film dokumentalny na temat rapu? Tak też się stało w przypadku Art of Rap. Ice-T postanowił przedstawić swoją wizję Hip Hopu, zapraszając do współpracy najbardziej utalentowanych i znanych artystów, z których każdy podzielił się swoim własnym poglądem oraz sposobem tworzenia.


+ bonus.  

Fresh Dressed (2015) reż. Sacha Jenkins
To już poza listą. Fresh Dressed to bardzo nowa produkcja, która historię kultury Hip Hop przedstawia za pomocą rozwoju stylu wśród jej reprezentantów. Ciekawa podróż po estetyce, która rozwijała się wraz z popularnością Hip Hopu na całym świecie. Jedyny problem z tym filmem polega na tym, że autorzy nie udostępnili możliwości zakupu w Europie. Tak więc trzeba się nieźle nagimnastykować, by móc sprawdzić. Jednak jeśli już Ci się to uda, to stwierdzisz że warto było.

_________________________________________________

To oczywiście nie wszystkie filmy, które mogłyby się tu pojawić. Jednak wybrałem 10, które chciałbym byś poznał. Nie każdy z nich odnosi się do artystycznych aspektów Hip Hopu. Część z nich to obraz miejsca i ludzi, pośród których rodziła się ta niesamowita zajawka.
A Ty o jakie filmy uzupełniłbyś listę?

.zulu kuki

0 komentarze:

Publikowanie komentarza