Lis polarny, Åke Nordin i szwedzkie plecaki - marka Fjällräven


Uwielbiam marki, za którymi stoi ciekawa historia. W połączeniu z konkretną ideologią, świetną jakością oraz ciekawym designem, otrzymujemy markę kompletną. Przynajmniej jak dla mnie. Podróżując do Szwecji odkryłem kolejną taką markę i dziś mam zamiar opowiedzieć o niej słów kilka.

W bardzo krótkim czasie, odwiedziłem dwukrotnie Sztokholm. Pierwszy raz był zmotywowany sprawami rodzinnymi oraz samotną eksploracją miasta. Drugi wyjazd to także eksploracja, lecz tym razem bardziej nastawiona na konkretne cele. I odpoczynek rzecz jasna. Nie wiem od czego, ale jak się gdzieś jedzie, w celach niebiznesowych, to zawsze się mówi, że odpocząć. Niech będzie.

Po poprzedniej wyprawie urodziłem na blogu raport (link), a w nim obserwację  ubioru na tamtejszych ulicach. Najsilniejszym punktem były plecaki szwedzkiej marki Fjällräven. Odwiedziłem wtedy sklep, by to sprawdzić. Tym razem odwiedziłem Szwecję, by poznać temat jeszcze bardziej.Zaczęło się niewinnie. Przenieśmy się do czasów, w których mnie i większości z Was nie było jeszcze na świecie – lata 50te. Czternastoletni Åke Nordin, jako pasjonat spędzania czasu poza domem oraz podróżowania, przygotowywał się do kolejnej wyprawy w góry Västerbotten. Z racji iż był harcerzem, swój ekwipunek przygotowywał bardzo starannie i przemyślanie. Plecaki, które były dostępne w tamtych czasach, mocno zwisały z ramion i obciążały plecy, dlatego młody Szwed zbudował własny plecak, składający się z drewnianego stelaża oraz płóciennego worka, który uszył na maszynie swojej mamy.  Dzięki temu mógł przenosić większe ciężary w trakcie wędrówki, bez odczuwania bólu w plecach.

Rozwiązanie to mimo, że proste stało się fenomenem na szlaku, a młody harcerz zaczął otrzymywać zlecenia na wykonanie podobnych plecaków, dla innych harcerzy oraz podróżników.10 lat później, gdy Åke zakończył eudakcę, zaczął poważnie myśleć o biznesie. Zamiłowanie do outdooru, niespodziewany sukces jego nowatorskiego na tamte czasy plecaka, oraz obserwacja ludzi, doprowadziła go do odpowiednich wniosków i działania. W 1960 roku zarejestrował firmę pod nazwą „Fjällräven” i założył swoje biuro w jednopokojowym mieszkaniu, pod swoim rodzinnym miasteczkiem Örnsköldsvik. To właśnie w tym mieście zaczęły powstawać pierwsze plecaki z metalowym stelażem oraz inne funkcjonalne produkty outdoorowe.

Po ponad 50 latach funkcjonowania marki, popularność produktów wciąż rośnie, a logo z lisem polarnym, jest rozpoznawalne przez ludzi na całym świecie. W swoim asortymencie Fjällräven ma kilka produktów flagowych, takich nieśmiertelnych sztosów. Oto kilka z nich:1.       Kurtka Greenland / G-1000

W 1966 roku odbyła się skandynawska ekspedycja na Grenlandię. Fjällräven przygotował dla uczestników wyprawy specjalistyczne plecaki oraz odpowiednio dostosowane śpiwory. Po powrocie, uczestnicy ekspedycji spotkali się z Åke, by podjąć temat ubioru oraz ekwipunku outdoorowego. Właściciel marki przygotowywał w tym czasie nowe produkty w swoim asortymencie, jakim były  funckjonalne kurtki oraz spodnie. Wśród produktów tych była kurtka do wspinaczki, którą wykonano z specjalnie opracowanego materiału. Początkowo miał on posłużyć do produkcji śpiworów, lecz okazał się za ciężki. W przypadku kurtki, materiał ten spisał się idealnie i testy potwierdziły, że cechuje się najważnijszymi aspektami dla takich produktów. Mimo szybkiego schnięcia materiału, brakowało mu jednak odporności na wilgoć. Åke wykorzystał kolejne cenne doświadczenie z dzieciństwa i tym razem. Przypomniał sobie jak w młodzieńczych latach wykorzystywał wraz z kolegami wosk do nart dla lepszego poślizgu. Poza nartami woskowali także swoje spodnie, by po upadkach na śnieg nadal były suche. Ten sam patent wykorzystał i tym razem. Opracował specjalną mieszankę pszczelego wosku i parafiny co nadało materiałowi odpowiedniej ochrony przed wilgocią oraz wiatrem. Tak powstał materiał G-1000. Oznaczenie G pochodzi od słowa Grenlandia, a kurtka Greenland Jacket, to jeden z najpopularniejszych produktów marki. 2.       Plecak Kånken

Mimo, że plecak Kånken nie powstał jako plecak typowo techniczny, stał się on znakiem rozpoznawczym marki. Sam pomysł powstania, był wynikiem odpowiedzi na problemy z jakimi borykali się Szwedzi, w drugiej połowie lat 70tych. Najnowsze badania tamtych lat pokazały, że około 80% społeczeństwa, w którymś wieku swojego życia, skarży się na doskwierający ból pleców. Najbardziej niepokojące było to, że wśród wyników tych znajduje się duża część młodego społeczeństwa. Jednym z powodów, były modne w tamtych czasach torby na jedno ramię. Åke Nordin był jedną z osób biorących udział w debacie poświęconej tematowi i zdecydował, że zaprojektuje plecak przystosowany do potrzeb uczniów, zarówno jeśli chodzi o wygodę jak i pakowność. Od 1978 roku, gdy plecak Kånken został wprowadzony do sprzedaży, niewiele się zmieniło w designie i wykorzystywanych materiałach. Zostały wprowadzone dodatkowe wielkości oznaczone jako Kånken Laptop, Kånken Mini oraz Kånken Kids.

To te najmocniejsze z całej listy świetnych produktów. Sprawdziłem wszystko na żywo i rzeczywiście robią wrażenie. Szczególnie jeśli chodzi o jakość. Ze względu na to, że to Kånken przykuł moją uwagę na ulicach Sztokholmu, to on stał się naszym (moim i Patrycji) obiektem porządania. Zawitalismy więc do sklepu Naturkompaniet na Kungsgatan.
___  Lecz magia Fjällräven to nie tylko ciekawa historia i porządny produkt. Oto istotna informacja, którą znalazłem na stronie marki:
___ Firma Fjällräven dokłada wszelkich starań, aby tworzyć wytrzymałe, funkcjonalne i ponadczasowe produkty, będące w stanie wytrzymać lata użytkowania, wywierając przy tym jak najmniejszy negatywny wpływ na środowisko naturalne. Jest to główna zasada naszej filozofii od początków istnienia firmy w latach 60.

Praca na rzecz zrównoważonego rozwoju oznacza zapewnienie przyszłym pokoleniom tej samej jakości życia, jaką możemy cieszyć się dziś. Ma ona wymiar środowiskowy, ekonomiczny i społeczny. Mając to na uwadze w 2013 roku wprowadziliśmy naszą politykę The Fjällräven Way, stanowiącą centralne wytyczne odnośnie naszej społecznej odpowiedzialności biznesu.

Wkład firmy Fjällräven w te kwestie przybiera różne postaci: od procesów produkcji i wykorzystywanych materiałów przez inicjatywy na rzecz ochrony zagrożonych gatunków zwierząt po ulepszanie warunków zatrudnienia pracujących dla nas osób. Obejmuje on również przedsięwzięcia mające na celu krzewienie wiedzy na temat życia na łonie natury, np. za pośrednictwem ekspedycji Fjällräven Polar i Fjällräven Classic. Ponadto podejmujemy jednoznaczne działania na rzecz ochrony środowiska, np. zachowania zagrożonego gatunku skandynawskiego lisa polarnego (zwierzęcia, do którego mamy duży sentyment, ponieważ użyczył on naszej firmie nazwy: „fjällräv” to lis polarny w języku szwedzkim).
Ja sie jaram. I nie dlatego (tylko), że jest to szwedzka rzecz, a ja darzę kraj ten wielką sympatią. Wróć do pierwszego akapitu i przeczytaj, czym jest marka kompletna według mnie.Na zdjeciach Patrycja i jej nowy Kånken.
Więcej na temat marki znajdziesz na stronie: www.fjallraven.pl
Zdjęcia by: ja + kilka ze strony marki.

.zulu kuki

0 komentarze:

Publikowanie komentarza