Klasyka gatunku - Vans Sk8-Hi


Model Sk8-Hi od Vansa, to niezaprzeczalnie kultowy but. Już przy premierze kolaboracji marki z rosyjskim projektantem Gosha Rubchinskiy, chciałem napisać o tym bucie trochę więcej, lecz wyjazdów kilka powstrzymało mnie. Z racji tego, że Vans postanowił przygotować na najbliższy sezon bardzo bogatą ofertę tego modelu, zarówno jeśli chodzi o kolory, patterny, jakości jak i kolaboracje, postanowiłem że napiszę słów kilka o historii tego buta. Tak więc wyciągaj zeszyt i rób notatki, albo najlepiej znajdź już hasła jednorazowe do przelewów, bo czuję że będzie kupowane.


Model Sk8-Hi został zaprezentowany po raz pierwszy w 1978 roku pod nazwą "Style 38". Był to pierwszy but Vansa z wysoką cholewką, oraz drugi (obok modelu Old Skool) na którym umieszczono charakterystyczny pasek na boku, zwany "jazz stripe". But ten zrobił rewolucję w świecie skateboardingu, wnosząc go na kolejny level. Dzięki wyposażeniu w lepszą amortyzację, wsparcie dla stopy oraz cholewkę na tyle wysoką, że osłaniała kostki, Sk8-Hi pozwalał na wykręcanie jeszcze trudniejszych tricków, zmniejszając przy tym ryzyko złapania kontuzji.


Wraz z rozwojem skatebordingu w latach 80tych i mocnym powrotem na ulice, Vans wprowadził dodatkową zmianę technologiczną w swoim wysokim bucie. Patch został umiejscowiony w tym samym miejscu co pasek na dziurki od sznurówek. Dzięki temu, że skonstruowany jest tak, by kończyć się tuż przy mid-sole buta, nadaje mu dodatkowej wytrzymałości na zniszczenia. Od tamtego czasu nie wprowadzono już większych zmian.


Legendarny team Bones Brigade upatrzył sobie model Sk8-Hi jako swój ulubiony but do codziennej jazdy. Ekipę tą tworzyli tacy kozacy jak Stacey Peralta i Craig Stecyk. W swoich czasach to właśnie oni tworzyli grupę tych najszybciej rozwijających się, a ich filmy stały się źródłem inspiracji i edukacji dla skateboarderów na całym świecie.

Lecz Sk8-Hi to nie tylko deska. Zajawka na ten model wypłynęła dużo dalej skupiając wokół siebie muzyków, artystów oraz sneakerheadów na całym świecie. Vans stał się symbolem kontrkultury. 


W latach 90tych kolaboracje stały się nowym znakiem rozpoznawczym marki, a model Sk8-Hi był wybierany jako baza, przy współpracy z wieloma cenionymi markami oraz projektantami. Między innymi Marc Jacobs, Rei Kawakubo z Comme des Garcons SHIRT, oraz wspomniany na początku Gosha Rubchinskiy, wybierali właśnie ten model by zaprezentować na nim swoje wizje artystyczne. Wśród marek, które także podjęły się własnej interpretacji tego modelu, znajdziemy takich graczy jak Supreme, Stussy, SOPHNET. czy WTAPS.


Vans Sk8-Hi to ikona wśród miejskich butów. Można powiedzieć, że obecnie przeżywa drugą młodość, dzięki swojej nieustannie rosnącej popularności na takich platformach społecznościowych jak Tumblr czy Instagram. 


But ten dostępny jest w swojej klasycznej formie oraz w nowocześniejszym wydaniu - Sk8-Hi Lite. W dodatku na jesień tego roku, poza ogromną ilością wariantów kolorystycznych oraz kolaboracji, Vans przygotował dwie specjalne odmiany, wykonane z odpornej na ścieranie skóry "XTuff".

Jeśli nie uda mi się dorwać tych z kolaboracji z Gosha Rubchinskiy, to z pewnością w tym roku nabędę jakieś inne. Chociażby klasyczne czarne.

.zulu kuki

0 komentarze:

Publikowanie komentarza