OBEY - Zdejmij, pomyśl, ewentualnie ubierz ponownie.Duży biały,drukowany napis na czerwonym, prostokątnym tle.
OBEY.

darmowy hosting obrazków


Obecnie jedno z bardziej kojarzonych logotypów w świecie street wear.
Ale czy OBEY to tylko logo, dzięki któremu będziemy mogli uświadomić innych, że wiemy co się obecnie nosi i z dumą powiedzieć cokolwiek znaczące "Swag" ?
Inspiracją do napisania tego postu była dla mnie podróż gdańską komunikacją miejską. Podczas podróży do autobusu wsiadła para nastolatków. Dziewczyna posiadała snapback OBEY, jej chłopak snapback oraz bluzę. Swag jak nic!
Teledyski, blogi, page na facebooku - wszystko to promuje w doborze outfitu ten właśnie drukowany napis, zamknięty w czerwonym prostokącie. A gdzie ubrania z kolekcji OBEY? Gdzie odzież z niesamowitymi pracami, zmuszającymi do refleksji?
Tak wiem, w sklepie.

Wszystko zaczęło się w 1989 roku za sprawą Shepard'a Fairey'a. OBEY był eksperymentem fenomenologicznym. Plakaty oraz wlepy rozklejane w miejscach publicznych miały na celu pobudzenie obserwatorów, skupienie się na własnym otoczeniu oraz określeniu relacji z nim. Fairey posługując się psychologią wiedział, że ludzie nie dostrzegają informacji lub propagandy w czymś, jeżeli nie jest to przedstawione bezpośrednio i jednoznacznie co powoduje, że obraz prowokuje do myślenia oraz może być przyczyną powstawania frustracji, nakazującej obserwatorowi skupienie się na detalach. Prace same w sobie nie mają znaczenia, ich zadaniem jest skupienie na sobie uwagi, rozważanie na ich temat oraz poszukiwanie w nich sensu.


darmowy hosting obrazków
darmowy hosting obrazków
darmowy hosting obrazków

Powstała w 2001 roku marka odzieżowa jest kontynuacją pracy Fairey'a. Jest to kolejny sposób na przedstawienie twórczości oraz przenoszenie przekazu artysty. Ubrania są inspirowane m.in klasycznym stylem militarnym, odzieżą robotniczą oraz elementami i symbolami różnych kultur, na których bazuje twórczość artysty.
Marka OBEY reprezentuje różnorodność oraz doświadczenie, nakazując skupienie na własnym otoczeniu oraz wyznaczaniu celów. Słowami Fairey'a "Wszystko w imię zabawy oraz obserwacji".

Po za typową linią ubrań OBEY posiada także linię "Świadomość", w której to grafiki poruszają ważne problemy społeczne. Wszystkie dochody z tej linii przeznaczone są na wsparcie organizacji, zajmujących się zwalczaniem tychże problemów.Post ten nie jest atakiem w stronę osób podążających za modą.
ALE
Jeżeli nosisz, to i w jakimś stopniu jesteś z tym kojarzony.
Jeżeli się utożsamiasz, to ze świadomością!


Strona OBEY Clothing:
http://obeyclothing.com/


.zulu kuki

PS. Tekst przeniosłem z mojego poprzedniego bloga, gdyż.... umarł. A artykułu szkoda.

0 komentarze:

Publikowanie komentarza